Внесено зміни до Порядку № 1266


◦ Оплата праці
◦ Середній заробіток
◦ Зміни в законодавстві
197

16.07.2025

Постановою КМУ від 14.07.2025 р. № 837 внесено зміни до Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 р. № 1266 (далі — Порядок № 1266), і до постанови КМУ «Про особливості реалізації прав деяких категорій осіб на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 01.10.2014 р. № 531 (далі — Постанова № 531).

Головна зміна. У Порядок № 1266 повернули стару норму про виключення з розрахункового періоду повністю не відпрацьованого місяця.  

 

Редакція п. 3 Порядку № 1266

04.07.2015 р.

01.01.2023 р.

15.07.2025 р.

Місяці розрахункового періоду (з першого до першого числа), в яких застрахована особа не працювала з поважних причин, виключаються з розрахункового періоду

(виключено)

Місяці розрахункового періоду, в яких застрахована особа не

працювала з поважних причин (з першого до останнього числа

календарного місяця), виключаються з розрахункового періоду

 

Ці зміни мають на меті вирішити питання неврахування при обчисленні середньої зарплати виплат, нарахованих у такому місяці. Ми вже частково цього питання торкалися (див. тут). 

Відповідно до п. 3 Порядку № 1266  середньоденна зарплата обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період зарплати, на яку нарахований ЄСВ, на кількість календарних днів зайнятості у розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин.

Якщо працівник, наприклад, цілий місяць перебував у відпустці без збереження зарплати, то ми 30/31 к.дн. виключимо з розрахункового періоду як невідпрацьовані з поважних причин. Для чого тоді ще зайва норма про те, що місяці розрахункового періоду (з першого до першого числа), в яких застрахована особа не працювала з поважних причин, виключаються з розрахункового періоду? Логічно? Ніби так, але…

Але «середньоденна зарплата обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період зарплати…». І цілком може бути так, що працівник 30 к. дн. у відпустці без збереження зарплати, а йому нараховують премію за попередній місяць. І той факт, що ми виключимо з розрахункового періоду 30 к. дн. відпустки, ніяк не означає, що слід виключати й премію.

Тепер — однозначно: виключаємо місяць — не враховуємо виплати. Це стосується і місяців, коли один листок непрацездатності закінчується в п’ятницю, а новий відкривається у понеділок.

 Наступна зміна уточнює порядок застосування п. 2 Порядку № 1266 резидентами Дія Сіті.

Встановлено, що сума допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною або хворим членом сім’ї), допомоги по вагітності та пологах в розрахунку на місяць, що виплачується працівникам та гіг-спеціалістам резидентів Дія Сіті, не повинна перевищувати розміру заробітної плати (доходу) таких осіб, з якого фактично сплачено страхові внески (єдиний внесок).

Резиденти Дія Сіті, як відомо, платять мінімальний страховий внесок на зарплату працівників і винагороду гіг-спеціалістів. Тож тепер встановлено, що це обмеження обчислюється шляхом ділення розміру заробітної плати (доходу) таких осіб (працівників та гіг-спеціалістів резидентів Дія Сіті), з якого фактично сплачено страхові внески (єдиний внесок) в останньому місяці розрахункового періоду, на середньомісячну кількість календарних днів (30,44) з подальшим множенням частки на кількість календарних днів тимчасової непрацездатності відповідного місяця.

Решта змін мають уточнюючий характер і на обчислення середньої зарплати не впливають (добровільно застрахованих осіб не розглядаємо).

 

Зміни, внесені до Постанови № 531, стосуються порядку отримання виплат внутрішньо переміщеними особами.  

Особи, які перебувають (перебували) у трудових відносинах з юридичними особами незалежно від організаційно-правової форми (далі — юридичні особи) чи фізичними особами або були добровільно застраховані та переселилися з територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством розвитку громад та територій, чи зони надзвичайної ситуації, а також особи, в яких внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, знищено або пошкоджено (до стану, непридатного для проживання) жиле приміщення, зокрема застраховані особи, що перебувають за кордоном (далі — застраховані особи) і не можуть реалізувати свого права на страхові виплати відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування”, мають право на отримання страхових виплат за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності (в частині допомоги по тимчасовій непрацездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, у разі переведення потерпілого на легшу, нижче оплачувану роботу, відшкодування вартості поховання потерпілого та пов’язаних з цим ритуальних послуг), відповідно до зазначеного Закону в органах Пенсійного фонду України у порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України.

Такого порядку ПФУ ще не затверджував. Але залишається чинним Порядок надання матеріального забезпечення деяким категоріям застрахованих осіб, затверджений постановою правління ФССУ від 24.01.2017 р. № 8, розроблений для таких випадків.

 


Відділ передплати
0 800 214 008

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП